Žichovice - když staré fotky začnou mluvit – díl čtvrtý. (Aktualizováno)

23.12.2010, 14:05, Miloslav Sova

Jsou to již téměř dva roky, co jsem naposledy publikoval na stránkách tohoto serveru článek, věnující se historii naší obce – přesněji historii zachycené na starých fotografiích. Postupem času se mi podařilo nashromáždit cca. 60 fotografií z let 1929 až 1969 a to především z archivu paní Stádníkové, paní Černé a z rodinného archivu rodiny Klementů.


Ačkoliv si články „Žichovice – když staré fotky začnou mluvit (první díl, díl 2 a díl 3) „ přečetlo mnohem více čtenářů, než má naše obec v současnosti obyvatel, dlouho se mi nedařilo získat další materiály, aby náš seriál mohl pokračovat. Až toto léto mi majitel hostince u Jelena pan Jiří Čapek ochotně zapůjčil pár fotografií týkajících se naší obce . Zanedlouho se prostřednictvím e-mailu ozval pan Jiří Richter jehož dědeček pracoval a pobýval na zámku až do roku 1946. I díky jeho zápalu pro historii, se naše fotogalerie rozrostla o pár dalších jedinečných kousků.

 

První dnešní fotografií je asi nejstarší snímek zachycující Hostinec u Jelena. Na obrázku je dědeček pana Čapka pan Kratochvíl na nárazníku náklaďáku v bílých šatičkách pózuje jeho maminka.

 

 

Druhá fotografie pochází z roku 1931 a některým občanům Žichovic, kteří vlastní brožurku vydanou při příležitosti výročí založení naší školy není tento snímek úplně neznámý. Podívejte se tedy ještě jednou jestli mezi dětmi poznáte své babičky a dědečky (letos by jim všem bylo přibližně 85 let). S dětmi je na fotce řídící učitel Vilém Chabr, který byl v Žichovicích řídícím učitelem téměř 10 let, od 1.9.1926 do 31.8.1936.

 

Třetí dnešní fotografie, byla pořízená jak jste všichni určitě poznali v prostoru před dnešní mlékárnou. Datovat tuto fotografii by mohli poměrně přesně znalci historických automobilů (mně trochu připomíná Škodu 633 vyráběnou v letech 1931-1934).

 

Čtvrté foto je opět z Hostince u Jelena, bohužel jsem si zapomněl poznačit o jakou slavnostní příležitost se jedná. Po konzultaci s panem Čapkem snad již brzy doplníme jména k jednotlivým aktérům této skupinové fotky.

 

 

A je tady opět Hostinec u Jelena s největší pravděpodobností v průběhu druhé světové války, což naznačují i tehdy povinné dvojjazyčné názvy obchodů a podniků.

 

 

 

 

Do jakého časového období zařadit fotografie, tentokrát od Jiřího Richtera opravdu nevím. Snad se mezi čtenáři najde někdo kdo na zámku nebo na budově lihovaru objeví nějaký detail, který by umožnil snadnější datování. Také dva pohledy na hrad Rabí zřejmě pocházejí z dob, kdy byl fotografický přístroj velkou vzácností.

 

To je bohužel pro dnešek všechno. Pevně věřím, že se mi časem podaří shromáždit další zajímavé fotografie a zpřístupnit je prostřednictvím tohoto serveru všem, které zajímá historie obce Žichovice.

 

 

Všechny fotografie naleznete rovněž v naší historické fotogalerii, kterou průběžně doplňujeme.

 

A protože se nezadržitelně blíží Vánoce, dovolte mi abych všem popřál především pohodové prožití svátků vánočních, hodně radosti, lásky, zdraví a přátel kolem sebe i v novém roce 2011.
 

 
 

Související články

 

Když staré fotky začnou mluvit aneb žichovická historie ve fotografiích

Poznáváte? V tom případě gratulujeme, zřejmě patříte k předválečné generaci :-)Každý z nás alespoň jednou ve svém dětství narazil na krabici či album plné starých zažloutlých rodinných fotografií. Dlouhé hodiny vyzvídal od svých prarodičů na koho nebo na co zrovna kouká, nebo jaké to v té dávné době vlastně bylo. Část žichovické historie asi nenávratně zmizela díky ztracené kronice, ale s pomocí historických fotografií a vyprávění našich starších spoluobčanů je možné ztracenou mozaiku opět začít skládat.

 

Žichovice - když staré fotky začnou mluvit – díl druhý.

Jedna z podob Žichovického zámku ...Už ve chvíli kdy jsem psal první článek na téma „žichovická historie ve fotografiích“ jsem tušil, že z jednoho článku nakonec bude celý seriál. Během podzimu se mi podařilo shromáždit dalších cca. 40 fotografií a mile mě překvapila i reakce paní Jany Černé z Prahy, která mě hned po přečtení článku kontaktovala a do e-mailu přiložila pár hezkých snímků. Velmi cenné fotografie mi i s podrobným výkladem poskytla známá žichovická rodačka paní Marie Černá.

 

Žichovice - když staré fotky začnou mluvit – díl třetí. (AKTUALIZOVÁNO!)

Netradiční pohled na Žichovický zámekLetošní dlouhá zima nám snad konečně dala zbohem a nám se podařilo konečně nasbírat dostatečný počet historických snímků, abychom mohli pokračovat v našem seriálu. Paradoxně nejvíce ohlasů i materiálů máme od lidí, kteří již v Žichovicích nežijí, ale mají k naší obci vztah prostřednictvím svých rodičů a prarodičů. V dnešním díle mám pro vás připravenou zatím nestarší fotografii Žichovického zámku a také pár snímků, u kterých bychom uvítali pomoc při upřesnění místa a roku, kde byly fotografie pořízené.

 

Žichovice – hospoda panská, zápis z gruntovních knih.

Tak kde vlastně sídlila hospoda na panské? Bylo to zde?

V gruntovní knize obce Žichovice je uveden zápis o „krčmě Žichovské“, které později bylo přiděleno číslo popisné 10. Tato hospoda podle starých knih gruntovních patřila v roce 1674 jistému Adamovi Vokatému, který na hospodě po mnoho let pozůstával a ke stáru ji postoupil synu svému Jakubovi.

 
« Zpět


Diskuse: "Žichovice - když staré fotky začnou mluvit – díl čtvrtý. (Aktualizováno)"
Datum: Jméno: Komentář:
01.01.2011, 21:58 Iva Nachtigalová děkuji
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře