Vyzkoušejte si jak by vám šlo starostování – zahrajte si hru starostou na zkoušku!

29.05.2007, 04:54, Miloslav Sova

Hra "Starosta" má jednoduché rozhraní a může si jí zahrát úplně každý.Být starostou není často tak jednoduché, jak by se mnohdy mohlo zdát. Pokud je starosta extrémně snaživý a ve snaze co nejrychleji zvelebit svou obec zapomíná počítat, může se mu stát, že zadluží obec na několik let dopředu, v horším případě je nucen rozprodat obecní majetek, což obvykle znamená jeho konec. Pokud je však zase extrémně opatrný, vyhýbá se zásadním rozhodnutím, odkládá nutné investice a v podstatě pouze udržuje co vybudovaly generace před ním – tak obec sice pomalu, ale jistě přestává žít.

Občané si takový úpadek z počátku neuvědomují, ale věkový průměr obyvatel postupně narůstá, mladí lidé z takové vesnice odcházejí a nový občané o vesnici neprojevují zájem – protože pro ně není dostatečně atraktivní. Jeho popularita pomalu klesá, ve funkci vydrží sice relativně dlouho, ale obec jako taková na takovou situaci v konečném důsledku doplácí.

Najít kompromis mezi dvěma extrémy, odhadnout co je pro obec aktuálně důležité a které věci mohou počkat, bývá na malé obci často velmi složitý úkol. Nedávno jsem si na Internetu prohlížel stránky obcí které zvítězili v soutěži Zlatý Erb nebo získali titul Vesnice roku. Zajímaly mě zejména obce z našeho Plzeňského kraje a narazil jsem na obce Nečtiny a Němčovice. Obec Nečtiny získala titul „obec roku 2002“ a obec Němčovice zase titul Zlatý Erb za nejlepší stránky obce a to jak v Česku, tak i na Slovensku (kam stránky obce po patřičné úpravě z recese přihlásil místní starosta).

Obě obce jsou skvělým příkladem jak má vypadat práce starosty a obecního zastupitelstva, aby obec v průběhu několika let dokázala zrealizovat projekty za několik milionů Kč (z větší části financované formou dotací) a přesto aby účet obce zůstal vyrovnaný (rozuměj aby se obec díky nákladným projektům nedostala do tak tíživé finanční situace, že by musela začít prodávat svůj majetek). O obci Němčovice a zejména jejich starostovi Karlovi Ferschmannovi bych vás rád informoval v některém z příštím článků a dnes bych rád věnoval pozornost obci Nečtiny resp. jejich starostovi Ing. Jiřímu Křemenákovi.

 

Ing. Jiří KřemenákTen v rámci programu obnovy venkova dokázal (samozřejmě s přispěním občanů) v obci zrealizovat mnoho zajímavých a finančně náročných projektů a ještě se o své zkušenosti podělit se všemi, kteří projevili svůj zájem. Jak je možné, že obec s podobným počtem obyvatel, jako naše Žichovice dokázala v tak krátké době zrealizovat tolik projektů? Odpověď by vám mohlo dát i těchto 8 videoklipů, v kterých současný starosta představuje nejdůležitější projekty a vysvětluje smysl programu na obnovu venkova.

Součástí původní verze obecních stránek byla a pořád je i zajímavá hra, kterou si můžete právě teď zahrát. Jedná se o celkem důsledně propracovanou simulaci, v které od roku 1996 dostanete na starost malou obec a vaším úkolem je jí co nejvíce zvelebit a přitom nepřivézt obecní rozpočet jak se říká „na buben“. Na zpuštění hry potřebujete mít nainstalovanou jakoukoliv i starší verzi Flash Playeru (min. verzi 6, většina uživatelů tento program ve svém počítači má nainstalován jenom o tom neví).

Na začátku hry dostanete přidělený určitý obnos peněz. Musíte se snažit přilákat do vesnice nové obyvatele – což znamená postavit obecní byty. Ze vzrůstajícím počtem obyvatel přichází na řadu škola a školka. Nesmíte zapomenou ani na kulturu (opravit zámek a kapličky v okolí) a pořádat nejlépe každý měsíc nějaké kulturní nebo sportovní akce. Při realizaci jednotlivých projektů můžete významně uspořit s podporou místních občanů, ti vás však podpoří pouze tehdy když vaše popularita překročí určitou mez. Hra vypadá sice jednoduše, ale při hraní nestačí jednotlivé akce jenom zrealizovat, musíte se o byty, památky, školu, poštu i starat aby stále plnili dobře svou funkci. A když si myslíte, že už máte vyhráno přijde živelná pohroma (povodeň, požár, vichřice) které z obecní kasy opět odčerpají nemalé množství financí.

Když vydržíte ve funkci starosty od roku 1996 až do současné doby pořád ještě nemáte vyhráno, protože hra ohodnotí nejen co jste za 10 let dokázali vybudovat, ale také v jakém je to technickém stavu, jestli jste dokázali do obce nalákat nové občany (případně návštěvníky) a jaká je popularita starosty obce. Získaný počet bodů si můžete porovnat s 15 nejlepšími. Osobně se přiznám, že na první pokus jsem získal něco málo přes 4 tisíce bodů a na zápis mezi prvních 15 mi ještě 2 tisíce bodů chybělo. Nejlepší hráč dosáhnul něco málo přes 7 tisíc bodů.

A je dohráno. Výsledek slušný, ale na prvních 15 to bohužel nestačí :-)Počet přidělených bodů vám však po celou dobu hry není znám, tak je velmi těžké odhadnout kolik bodů dostanete za zvýšení své vlastní popularity, zvýšení počtu obyvatel, zvýšení zájmu turistů nebo za počet a konečný stav postavených budov a zrealizovaných akcí. Napadá mě, že by bylo zajímavým počinem uspořádat takové malé „klání“ mezi současnými i minulými členy obecního zastupitelstva a porovnat jejich výsledky s realitou. Každopádně jestli máte hodinku volného času můžete si cvičně zahrát i vy. Nenechte se odradit počátečným neúspěchem a zkuste si hru zahrát aspoň 2-3 krát a uvidíte, že vás to začne docela bavit

 
« Zpět


Diskuse: "Vyzkoušejte si jak by vám šlo starostování – zahrajte si hru starostou na zkoušku!"
Datum: Jméno: Komentář:
22.03.2012, 08:14 fdsafasf321
15.08.2012, 09:56 Submitted95
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře