Výstava - Krajem předků kněžny Káči

01.06.2010, 14:55, Miloslav Sova

Ve dnech 8. – 20. června 2010 se v Muzeu Šumavy v Sušici uskuteční zajímavá výstava věnovaná žichovickému panství. Představeny budou archiválie ze Státního oblastního archivu Plzeň.


Perokresba žichovického zámkuNávštěvník zjistí, jak vypadá pozemková kniha, do níž se zapisovali noví vlastníci jednotlivých gruntů, uvidí i rychtářskou přísahu a artikulové k soudu z roku 1649. Hlavním tahákem je ovšem Mapa Geometrika, která na ploše téměř 3,5 x 2,5 m zobrazuje žichovické panství roku 1755, tedy v době, kdy už několik desetiletí patřilo rodu Lambergů.

 

Území je zobrazeno z ptačí perspektivy, takže je krásně vidět každé stavení ze všech vsí, které panství patřily. Domy, které náležely jiné vrchnosti jsou zobrazeny jen půdorysně. Nejen žichovické občany zaujme jistě i perokresba zámku, jež je umístěna v pravém dolním rohu mapy. Toto dílo minority P. Isidora Pellera je významnou památkou, která obohacuje historii pošumavského regionu.

 

Perokresba městečka Rabí s hrademMuzeum Šumavy v Sušici je otevřeno od úterý do soboty 9:00 – 17:00 (polední přestávka 12:00 – 12:45), v neděli 9:00 – 12:00. Základní vstupné činí 40 Kč. Vstupenka platí i do stále expozice, v níž můžete obdivovat šumavské sklo, mechanický betlém či část věnovanou sušickému sirkařství.
 

Za upozornění na tuto akci a přípravu textů děkujeme panu Jiřímu Novákovi

 
 

Související články

 

Žichovice - když staré fotky začnou mluvit – díl druhý.

Jedna z podob Žichovického zámku ...Už ve chvíli kdy jsem psal první článek na téma „žichovická historie ve fotografiích“ jsem tušil, že z jednoho článku nakonec bude celý seriál. Během podzimu se mi podařilo shromáždit dalších cca. 40 fotografií a mile mě překvapila i reakce paní Jany Černé z Prahy, která mě hned po přečtení článku kontaktovala a do e-mailu přiložila pár hezkých snímků. Velmi cenné fotografie mi i s podrobným výkladem poskytla známá žichovická rodačka paní Marie Černá.

 

Žichovice - když staré fotky začnou mluvit – díl třetí. (AKTUALIZOVÁNO!)

Netradiční pohled na Žichovický zámekLetošní dlouhá zima nám snad konečně dala zbohem a nám se podařilo konečně nasbírat dostatečný počet historických snímků, abychom mohli pokračovat v našem seriálu. Paradoxně nejvíce ohlasů i materiálů máme od lidí, kteří již v Žichovicích nežijí, ale mají k naší obci vztah prostřednictvím svých rodičů a prarodičů. V dnešním díle mám pro vás připravenou zatím nestarší fotografii Žichovického zámku a také pár snímků, u kterých bychom uvítali pomoc při upřesnění místa a roku, kde byly fotografie pořízené.

 

Žichovice – hospoda panská, zápis z gruntovních knih.

Tak kde vlastně sídlila hospoda na panské? Bylo to zde?

V gruntovní knize obce Žichovice je uveden zápis o „krčmě Žichovské“, které později bylo přiděleno číslo popisné 10. Tato hospoda podle starých knih gruntovních patřila v roce 1674 jistému Adamovi Vokatému, který na hospodě po mnoho let pozůstával a ke stáru ji postoupil synu svému Jakubovi.

 

Žichovice na starých mapách

Císařské otiskyZhruba před měsícem se na mě obrátil pan Michael Švec příležitostný publicista a velký nadšenec věnující se studiu starých dokumentů s žádostí o spolupráci při propagaci stránek věnujících se méně známým koutům naší části Šumavy. Při té příležitosti jsem od něj dostal tip na opravdu zajímavé historické vojenské mapy v kterých samozřejmě nechybí ani naše obec Žichovice (centrum na tu dobu významného žichovického panství).

 

Chalupa panská

Jedna z nejstarších fotografií Žichovického zámkuV roce 1771 při číslování bylo chalupě přiděleno číslo popisné 34. Chalupu koupil kdysi můj prapředek, vpodstatě první toho jména v Žichovicích. Informace v článku mají vazbu i na pomník padlých v Žichovicích, kde jsou uvedena jména bratrů mého pradědy Edvarda Peška.
 

 

Historické pohlednice Žichovic

Pohlednice Žichovic 1920-1930Je to již několik měsíců co mě oslovil pan Jiří Novák a již podruhé mi poskytnul velmi zajímavé historické materiály, které se tentokrát přímo týkají obce Žichovice

 
« Zpět


Diskuse: "Výstava - Krajem předků kněžny Káči "
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře