Slavnosti "Kaše" v Horažďovicích

02.07.2007, 08:01, Miloslav Sova

Po 10 minutách už bylo těžké rozeznat jednotlivé účastníky bitvyV sobotu 30.června proběhli v Horažďovicích slavnosti Kaše. Program začal už v pátek 29. června, kdy byly zahájeny oslavy v Městském muzeu přednáškou „První Habsburk na českém trůně a Horažďovice“. Pro návštěvníky nejpřitažlivější program proběhl až v sobotu odpoledne, kdy se na náměstí odehrála kašová bitva a celý program korunoval také příjezd krále a jeho družiny.

Po celém obvodu náměstí byly k vidění stánky v kterých prodávající nabízeli tradiční staročeské výrobky. Mohli jste tedy ochutnat například palačinky s Těchonickou Medoládou, tradiční staročeskou pochoutku Trdelník, vyrazit si vlastní minci nebo vytvořit vlastní svíčku.

 

Plánovaná kašová bitva nakonec vypukla o něco dřív v cca. 16:20 a zúčastnilo se jí asi 25 odvážlivců. Po 10 minutách už  pod vrstvou kaše prakticky nebylo možné rozeznat jednotlivé účastníky bitvy a ve finále své schytal i moderátor, který celou dobu jednotlivé účastníky povzbuzoval s provizorně postavené věže.

 

Také příjezd krále na Horažďovické náměstí se odehrál o něco dřív než bylo původně plánováno. Kralovský průvod vstoupil na náměstí uličkou u lékarny a kromě královských nosítek zde bylo k vidění i 5 pánů na koních a početný doprovod v historických kostýmech. Vzhledem k tomu, že nejsem v místních historických událostech "kovaný" natolik, abych si mohl pro čtenáře dovolit nějaký podrobnější komentář dovolil bych si aspoň citovat ze stránek Informačního centra Horažďovice:

 

"Dne 4. 7. 1307 zemřel při obléhání Horažďovic Rudolf Habsburský , přezdívaný pro svou střídmost v jídle "král kaše". Horažďovice, jejichž majiteli byli v té době Bavorové ze Strakonic - jeden z předních českých šlechtických rodů 13. století, se odmítly podrobit jeho královskému majestátu. Jednalo se tehdy o boj mezi šlechtici a panovníkem. Zajímavostí je, že po ročním odolávání se Horažďovice vzdaly již zesnulému králi, který zemřel na úplavici... "

 

Pokud vám letošní slavnosti utekly nemusíte smutnit. Pár nejzajímavějších momentů si můžete prohlédnout v naší fotogalerii. Věřím, že některé fotografie budou zejména pro rodiče malých dětí dostatečnou inspirací pro příští rok.


 
« Zpět


Diskuse: "Slavnosti "Kaše" v Horažďovicích"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře