Pozvánka na kulturní odpoledne k Mezinárodnímu dni žen. MDŽ slaví letos 100. výročí.

07.03.2010, 21:01, Petra Hoblová

V sobotu 13. března 2010, v 16.00 se v Restauraci u Jelena uskuteční kulturní odpoledne k Mezinárodnímu dni žen. Zvány jsou všechny ženy a je pro ně připraven kulturní program, malé občerstevní a květina. 


Vystoupí děti ze žichovické školy, taneční klub Fialka aj. Celé odpoledne i večer bude hudebně doprovázet Jiří Machatý ze Sušice. 

 

Většina lidí má Mezinárodní den žen spojen se socialismem a karafiáty. Historie tohoto svátku však sahá mnohem dále do historie a komunistický režim ho pouze zneužil pro svoji propagandu.

Poprvé se Mezinárodní den žen slavil v roce 1910 jako připomenutí tisíců žen, které demonstrovaly za volební právo a lepší pracovní podmínky v roce 1908 v New Yorku.  Původním cílem zavedení tohoto svátku bylo hlavně sjednocení volebního práva. To měly na počátku 20. století ženy jen v hrstce zemí světa, z těch evropských pouze ve Finsku. Československo patřilo k nejprogresivnějším státům na světě. Všeobecné hlasovací právo u nás bylo zavedeno již v roce 1919. Tento svátek tedy slaví letos své 100. výročí a měl by připomenout rovnocenné postavení žen ve společnosti. Za připomenutí určitě stojí i významné ženy a bojovnice za ženská práva jako byly Františka Plamínková, Milada Horáková nebo Alice Masaryková.

 
« Zpět


Diskuse: "Pozvánka na kulturní odpoledne k Mezinárodnímu dni žen. MDŽ slaví letos 100. výročí."
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře