Odpadové hospodářství obce Žichovice za rok 2013 a kalkulace ceny za odvoz.

12.06.2014, 15:49, Milan Šuba

V letošním roce byl v obci umístěn nový kontejner na textil, proto chci požádat občany, aby nevhazovali do tohoto kontejneru příliš znečištěné textilie, či textilie kontaminované kapalinami. Odpad z tohoto kontejneru se dále třídí pro charitu.
Protože se na internetu vyskytla debata o ceně a četnosti odvozu komunálního odpadu, rozhodl jsem se zopakovat (vyhláška o odpadech byla podrobně projednána na veřejném zasedání) výpočet ceny i zde na stránkách obce.


náklady na svoz komunálního odpadu (popelnice) v roce 2013 - 540 485,- Kč
náklady na svoz nebezpečného a velkoobjemového odpadu - 79 000,- Kč
náklady na svoz tříděného odpadu - 152 700,- Kč
celkem náklady odpadového hospodářství = 772 185,- Kč

příjem obce za třídění odpadů (EKO-KOM) - 91 000,- Kč
příjem obce z poplatků občanů - 370 700,- Kč
celkem příjmy = 461 700,- Kč

Podtrženo a sečteno obec doplácí svoz odpadů částkou 310 485 Kč, tudíž na každého občana včetně kojenců doplácí 460 Kč. Zjednodušené porovnávání poplatků za svoz odpadů jednotlivých obcí a měst je velice zavádějící a chybné. Například srovnání naší obce s městem Sušice: v Sušici sídlí svozová firma Rumpold s místním vývozem na skládku, musí tudíž zákonitě nabídnout Sušici jinou kalkulaci než 10 km vzdálené obci Žichovice. Sušice může také poskytnout i vyšší doplatek, a to z prostého důvodu, že dostává z rozpočtového určení daní na osobu ročně 9,3 tis Kč, kdežto Žichovice 8,5 tis Kč. Ještě několik slov k četnosti svozů. V zimním období každý týden z důvodu nárůstu odpadu z vytápění domů a v letním období jednou za 14 dní, což je systém fungující téměř 15 let. Za tuto dobu obec Žichovice přistoupila k systému tříděného odpadu, do kterého spadají komodity jako sklo, papír + obalové materiály, plasty. V obci je také fungující sběrna kovů a 2x ročně sběr nebezpečného a velkoobjemového odpadu. Proto naopak já nemohu pochopit, když rodina (2 dospělí + 2 malé děti) vyprodukují 2,5 popelnice ostatního odpadu za 14 dní. Když stěžovatelka napsala 10. června (den před pravidelným svozem) na facebook cituji „...nepřijde vám vývoz popelnic za 550 korun na osobu dvakrát do měsíce docela málo????všechny popelnice narvané, u popelnic pytle s odpadky, které se tam už nevejdou, smrad a hejna much...“, projel jsem větší částí obce a nikde jsem tento stav nezaznamenal ani v tak exponovaných místech jako třeba bytovky, pouze právě u domu stěžovatelky byly narvané 2 popelnice s pootevřenými víky a pytel s odpadky. Na závěr bych chtěl tedy připomenout, že cena za odvoz odpadu závisí na jeho množství a především třídění.

 
« Zpět


Diskuse: "Odpadové hospodářství obce Žichovice za rok 2013 a kalkulace ceny za odvoz."
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře