O betlémech, betlemářích a všem okolo

29.06.2007, 18:26, Petra Hoblová

Velký betlém ze sbírky Mgr. Pavla RudyK dnešnímu zajímavému povídání jsem si pozvala Mgr. Pavla Rudu, pedagoga, žichovického rodáka, ale také sběratele. Hovořili jsme spolu především o jeho sběratelské činnosti, a tou je sbírání ale také vlastní výroba betlémů. Nacházíme se v době předvánoční a tak je toto téma velmi aktuální.


Jak jste se vlastně ke sbírání betlémů dostal?

Již dříve jsem sbíral různé pohlednice a také pohlednice s motivy betléma. Téma betléma mě vždy oslovovalo. Tvrdím, že pěkný pohled na betlém mě vždy pohladí na duši, stejně tak jako pohled na krásný obraz nebo plastiku. K této zálibě mě samozřejmě  přivedl zájem o výtvarné umění vůbec. Věnuji se tomu zhruba již 30 let.

 

Mgr. Pavel Ruda s jedním ze svých betlémů.

Kolik betlémů ve své sbírce máte?

V současné době mám asi 60 různých exemplářů. Část z nich jsem vlastnoručně vyrobil. Nyní máme v ZŠ v Kašperských Horách jeden, který jsem vyrobil společně se žáky. Je to provedení Klatovského betléma od J. Prouzy.  Ve sbírce mám také známé betlémy – Ladův, Alšův, Ousteckoorlický, Krušnohorský, Králický, Přeštický a jiné.
Co se týče provedení mám betlémy papírové, keramické. Zvláštností jsou betlémy miniaturní. Jeden takový mám v krabičce od sirek.

Jak probíhá vlastní výroba figurek?

Vše vyrábím z dřevěné překližky. Na tu se nejprve nalepí zvolený obrázek, podle postavičky se vyřízne potřebný tvar, a nakonec se figurky vybarví. S tím mi pomáhají i mé dcery.
Jinak se vyrábí u nás betlémy vlastně z čehokoliv. Klasické jsou vyřezávané ze dřeva, dále keramické a nebo například z perníku, anebo kukuřičného šustí. Viděl jsem dokonce jeden velmi zvláštní z dalekého Peru, ten byl vyroben z tykve.

Každý betlém má svůj název, podle čeho ho získá?

Většinou je to podle autora. Typický je např. Ladův betlém, zde jistě není třeba autora představovat. A dále podle oblasti kde vznikl.

Řekněte nám něco o činnosti betlemářů v Čechách

Betlemářství u nás má tradici již několik století. I v současné době je u nás velké množství sběratelů a také různých spolků. Největší organizací u nás je  České sdružení přátel betlémů. Toto sdružení je členem Světové betlemářské federace.  Já sám jsem členem spolku Příbramští betlemáři. Členství mi umožňuje například využívat jejich knihovnu, která obsahuje cca 400 titulů s tématem betlémů. Samozřejmostí je pravidelný zpravodaj, který tento spolek vydává. Spolek dále pořádá pravidelně v adventním čase výstavy betlémů na Svaté Hoře a to na několika místech najednou.
Dále udržuji úzké kontakty se spolkem Betlemáři Plzeňska. Zde nejsem členem, ale dostávám pravidelně jejich zpravodaj.

A teď zpátky k Vaší sbírce. Na jaký kousek jste opravdu hrdý?

Nyní pracuji na betlému dle předlohy Sebastiana Osterriedera. Jedná se o velmi starý betlém z 19. století. Dělal jsem ho podle fotek originálu. Fotografie v knize nejsou všechny stejně velké, a tak je mravenčí práce zmenšit a upravit všechny na stejnou velikost.

Jaký nevětší a nejmenší máte?

Ukázky různých druhů betlémů. I kokosový ořech najde své uplatnění, nejmenší betlémy najdete i ve skořápce vlašského nebo lískového ořechu!Jsem malý sběratel a tak můj největší betlém je velký  75x55 cm. Samozřejmě největší exempláře u nás čítají několik metrů. Na druhé straně nejmenší kousek mám v krabičce od sirek. Viděl jsem také malé provedení ve skořápce vlašského a dokonce lískového ořechu! Zde je ovšem výroba velmi náročná a je zapotřebí pracovat se zvětšovacím sklem.

Kde vlastně betlémy získáváte?

Například od Třebechovického muzea betlémů. Mám od nich již všechny a zase čekám, co zajímavého vydají.

Děkuji vám za rozhovor, ať se Vám ve vaší sběratelské činnosti daří.

 
« Zpět


Diskuse: "O betlémech, betlemářích a všem okolo"
Datum: Jméno: Komentář:
26.12.2006, 13:02 Marta Hezký článek :-)
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře