Rozhledna na Svatoboru

svatoborKamenná rozhledna se nachází u turistické chaty na vrcholu hory Svatobor ve výšce 845 m.n. m. Je vysoká 32 metrů.
Před ní zde stávala původní rozhledna, ta se však díky špatnému technickému stavu v roce 1934 zřítila. Ihned započaly práce na výstavbě nové stávající rozhledny. Veřejnosti byla zpřístupněna 12.08.1934.
 K rozhledně je možné dostat se přímo autem nebo ze Sušice po červené turistické značce. Na třech kilometrech po této cestě překonáte převýšení více než 350 metrů. Rozhledový ochoz, na který vede 182 schodů, je umístěn 28 metrů nad zemí a nabízí kruhový rozhled přes přilehlou část Šumavy na jihu až k Středočeské vrchovině na severovýchodě.

Rozhledna otevřena po celý rok takto: od června do srpna každý den od 10:00 do 20:00. Jiné měsíce je otevřeno o víkendech od 11:00 do 18:00.

www.svatobor.cz

Klostermannova rozhledna na Javorníku

klostermannova_rozhlednaRozhledna se nachází v jihočeské obci Javorník ve výšce 1066 m.n.m. Své jméno nese právě po Karlu Klostermannovi, neboť on se jako první pokusil o realizaci výstaby vyhlídkové věže.
Původní nižší patro rozhledny je z roku 1938. Do současné výšky byla dostavěna v roce 2003, neboť  již nebylo z původní vidět přes vzrostlé stromy. Rozhledna je vysoká 39,6 metrů a musíte vystoupat po 192 schodech.
Samotná rozhledna na vrcholu nabízí dokonalý výhled do všech stran. např. vrch Strážiště, Džbán, Strakonice, Písek, Svatobor s rozhlednou, Popelná hora, Březová hora, vrch Churáňov, město Kvilda     Vimperk, Libín s rozhlednou, Prachatice, Stolová hora, Jánská hora, JE Temelín aj.  Za nepříznivého počasí bývá uzavřena, a pokud zde náhodou nikdo nebude,  tak si můžete přivolat zdejším telefonem správkyni, která vám rozhlednu ochotně otevře.

Rozhledna přístupná sezonně, většinou od května do listopadu. Otevírací doba však bývá vždy pro aktuální měsíc vyvěšena na věži.
Informovat se můžete na tel. čísle 607 835 117


Rozhledna na Poledníku

polednikRozhledna se nachází na vrcholku šumavského Poledníku 6 km  od obce Prášily ve výšce 1315 m.n.m.
Samotná hora i její okolí byly téměř 20 let pro veškerou veřejnost znepřístupněna. V  60. a  70. letech zde bylo umístěno vojenské odposlouchávací nařízení. Z Poledníku vojáci zachytili nejen např. policejní vysílačky z Mnichova, ale i vysílání na moři.
Po roce 1990 vojskoi Poledník opustilo, objekty byly zbořeny a věž byla z rozhodnutí správy šumavského  národního parku upravena na rozhlednu. Otevření pro veřejnost se dočkala 18. července 1998.
Je vysoká  a na vrchol vede  227 schodů. Poslední fáze výstupu je po žebříku.
Odměnou Vám bude překrásný výhled na celou ŠUmavu. V krajině spatříme dvojvrchol Velkého a Malého Roklanu v Bavorském lese. Velký Roklan (Grosser Rachel) je se svojí výškou 1453 m druhou nejvyšší horou Šumavy. A další výrazné vrcholy Šumavy: Svatobor, Luzný, Kašperk, Oblík, Hadí vrch, Javorník, Huťská hora, Sokol... Je-li mimořádně příznivá viditelnost lze spatřit i více než 180 km vzdálené Alpy.

K rozhledně se nedá dostat autem, pouze pěšky, nebo na kole - je to jedna z nejnedostupnějších rozhleden.

Rozhledna otevřena od května do října takto: v květnu, červnu a září denně od 10:00 do 16:00; v červenci a srpnu denně od 10:00 do 18:00; v říjnu do 16.října otevřeno denně od 10:00 do 16:00 hod.


Rozhledna na Boubíně

boubinRozhledna se nachází na vrcholu šumavského Boubína ve výšce 1362 m n.m.
Tato 21 metrů vysoká stavba byla otevřena v roce 2004. Její výstavbu doprovázely nemalé problémy ze strany ochránců přírody.
Z rozhledny je překrásný výhled nejen na celou Šumavu a za dobrého počasé také Alpy.

K rozhledně se nejlépe dostanete, když pojedete autem do obce Kubova Huť. Zde z hlavní silnice odbočíte na vedlejší cestu podle ukazatele se jménem hotelu ARNIKA (viz foto výše). Zde dojedete k železničnímu přejezdu, kde nechte auto. Za přejezdem se pak vydejte vlevo po lesní cestě značené modrou turistickou značkou na "Boubín (vrchol)".Cesta je pak dlouhá 5,5 kilometru.


Rozhledna je volně přístupná, ale jen od 1.dubna do 30.listopadu!

Rozhledna na Sedle

sedlo